ROZMITAL na veletrhu Agritechnica představí prototyp nové diskové sekačky

ROZMITAL na veletrhu Agritechnica představí prototyp nové diskové sekačky
2. 11. 2023
Tradiční český výrobce pícninářské techniky, Strojírny Rožmitál, se představí německému publiku na největším evropském zemědělském veletrhu Agritechnica. Od 12. 11. do 18. 11. 2023. bude k vidění v hale 27 na ploše E26 mimo jiné i prototyp nové diskové sekačky SD-300R s válcovým kondicionérem.

„Úspěšně pokračujeme v rozšiřování produktové nabídky strojů a diskových sekaček. Nová zadní bočně nesená sekačka SD-300R disponuje válcovým kondicionérem a doplňuje tak v loňském roce představený model s identickým kondicionérem, ale pro čelní zavěšení na traktor. Na Agritechnice bude stroj k vidění v prototypovém provedení, tak jak spuštění sériové výroby plánujeme na druhou polovinu příštího roku,“ říká Pavel Jahoda, obchodní ředitel Strojíren Rožmitál s.r.o.

Model SD-300R vychází z prověřené a odolné koncepce zadních bočně nesených strojů se středovým zavěšením. Pracovní záběr stroje je 2,98 m a žací lišta, která je vyvinutá a vyráběna Strojírnami Rožmitál, je tvořena 7 disky každý osazený dvěma rychloupínacími noži. Nadlehčování stroje je řešeno hydropneumaticky a lze jej rychle a přesně seřídit do potřebné plovoucí polohy. Hydraulické prvky jsou integrovány do rámu závěsu stroje. Stroj je vybaven válcovým kondicionérem s možností vyřazení jeho funkce. Obsluha pouze manuálně zvedne horní mačkací válec do vyšší pozice. Posekaná píce pak prochází volně přes spodní hnaný válec.

„Uplatnění stroje se očekává při zpracování jetelovin, vojtěšky apod. Evidujeme poptávku po stroji zejména z jižních oblastí, tedy z Pyrenejského poloostrova, jižní Francie, ale také Balkánu. Hodně si slibujeme od našeho nejnovějšího a nejvzdálenějšího trhu, tak jak náš australský partner na nový model netrpělivě čeká,“ doplňuje Pavel Jahoda.

Společně s novinkou bude v Hannoveru vystavena i zmiňovaná čelní nesená disková sekačka SC-301R s válcovým kondicionérem. Pracovní záběr stroje je 3,01 m, žací lištu tvoří 7 disků osazených dvěma noži. Lišta je oboustranně upevněna a s rámem stroje tvoří tuhý celek. O nadlehčování se starají vinuté pružiny. Stroj je vybaven přetěžovací třecí spojkou. Stejně jako u SD-300R i u SC-301R lze válcový kondicionér jednoduše vyřadit z funkce.

K vidění bude dále obraceč OZ-676H. Šesti rotorový stroj s pracovním záběrem 6,7 m disponuje hydraulicky skládanou konstrukcí, která se v transportní poloze automaticky aretuje. Průměr rotorů je 1,36 m a každý je osazen 6 rameny. OZ-676H je možné za pomocí hydrauliky z pohodlí kabiny natáčet pro nastavení směru odhozu píce, zejména na krajích pozemků jde o ceněnou vlastnost stroje. Obsluha stroje má také možnost nastavit míru rozhozu píce za strojem, a to nastavením výšky držáku pojezdového kola pomocí šroubu. Pro stroj je charakteristické výborné kopírování terénu, které lze ještě vylepšit osazením kopírovacího kolečka na inovovaný tříbodový závěs.

OZ-676H bude osazen z poloviny novými, tzv. hákové prsty, pro obraceče, druhá polovina stroje zůstane osazena standartními rovnými prsty. Účelem je zemědělské komunitě představit, jakou variabilitu provedení nabízíme v rámci jednoho z našich nejprodávanějších modelů. Tvar nových prstů zlepšuje míru rozhozu a načechrání píce, snižuje riziko zarytí prstů do půdy a tím chrání píci před kontaminací, případně před poškozením samotných prstů stroje.

A zapomenout nesmíme na SB-4631. Jedná se o jedno rotorový nesený shrnovač píce s pracovním záběrem 4,6 m. Velký rotor má 10 ramen, každé se čtyřmi pracovními dvojprsty. Pod rotorem se nachází čtyřkolový tandemový podvozek pro lepší kopírování terénu a větší stabilitu stroje.

Srdečně všechny zveme na stánek ROZMITALU do haly 27, stánek E26. Těšíme se na Vás.